H.H. “Spud” Huestis Award

View the Video

To those who have made a significant contribution, directly or indirectly, to enhance the mineral resources of BC and/or the Yukon Territory through the original application of prospecting techniques or other geoscience technology.

2019 Winner: Peter Fischl

Read More

Past Recipients

Al Archer
Mark Baknes
Ed Balon
Stu Barclay
Wade Barnes
Lawrence Barry
Peter Bernier
Peter Bradshaw
Ron Britten
Bern Brynelsen
Ron Burk
Rob Carne
Rob Carpenter
Bob Cathro
Jared Chipman
Ted Chisholm
Eric Denny
Doug Eaton
Carl Edmunds
Robert Etzel
Craig Finnigan
Chuck Fipke
Peter Fox
Richard Haslinger
H.H. “Spud” Huestis
Seymour Iles
Arthur John
John Stollery
Franc Joubin
Ken Konkin
Egil Lorntzsen
Bruce Mawer
Patrick McAndless
John McDonald
Jim McDougall
Ken McNaughton,
Alan McOnie
Tom McQuillan
Gordon Milbourne
David Moore
Ursula Mowat
Peter Ogryzlo
Myron Osatenko
Mark Rebagliati
Andy Robertson
John Robins
Chris Rockingham
Shawn Ryan
Michael Savell
Adam Simmons
Alex Smith
Tim Smith
Bill Smitheringale Sr.
Efrem Specogna
Karl Springer
Cam Stephen
StunBlusson
Dirk Tempelman-Kluit
Alan Wainwright
Harry Warren
Lorne Warren
Bill Wengzynowski

E.A. Scholz Award

To those who have made a significant contribution towards the development of a mining operation in British Columbia and/or the Yukon Territory.

We do not have a 2019 winner for this award, however it is open for nominations for 2020.

Read More

2017 Winners: Joseph Ovsenek, David Prins, Kevin Torpy

Past Recipients

Lawrence “Joe” Adie
Frank Amon
Norm Anderson
Gary Biles
Scott Broughton
Bern Brynelsen
Jim Clark
Ian Cunningham-Dunlop
Jim Currie
Maurice Ethier
Hank Ewanchuk
David Fawcett
Mark Fields
Clifford Frame
Bob Gallagher
Bob Hallbauer
Michael Hibbitts
Peter Holbek
Edgar Kaiser, Jr.
John Kalmet
Norm Keevil, Jr.
Rod Killough
Dave Kuran
Brian Kynoch
Pierre Lebel
Michael Lipkewich
Gary Livingstone
Terry Lyons
Terry Marsten
Bruce McLeod
Don McLeod
John McManus
Chester Millar
John Mirko
Clynt Nauman
Ron Netolitzky
Jim O’Rourke
Harvey Parliament
Don Parsons
Rob Pease
Tony Petrina
Stephen Quin
Albert Reeve
Steve Robertson
Jim Rogers
Robert Rotzinger
Scott Shellhaas
Rod Shier
John Simpson
David Skerlec
Ken Stowe
Ron Thiessen
David Thompson
Brad Thrall
Harold Wright

Murray Pezim Award

View the Video

To a mineral industry financier who has significantly contributed to the mineral exploration and mining community.

2019 Winner: Steve Todoruk

Read More

Past Recipients

Richard Barclay
Mike Beley
John Brock
Peter Brown
Channing Buckland
David Elliott
Cal Everett
Ned Goodman
Bob Hunter
Clive Johnson
Adolf H. Lundin
John McCluskey
Ronald Netolitzky
Mark O’Dea
Murray Pezim
Robert A. Quartermain
Rick Rule
Terry Salman
Eric Sprott
Ian Telfer
John Tognetti

Hugo Dummett Award

View the Video

To those who have made a significant contribution towards diamond exploration, diamond technology, the diamond discovery process or diamond mine development.

We do not have a 2019 winner for this award, however it is open for nominations for 2020.

Read More

Past Recipients

Harvey Bay
Pierre Bertrand
Don Boucher
Joseph Brunet
Jon Carlson
Brooke Clements (2010 and in 2018)
Rod Davey
Buddy Doyle
Hugo Dummett
Pieter Du Plessis
Jim Excell
Jonathan Fowler
Eric Friedland
Robert Gannicott
John Gurney
Robert (Bob) Hindson
Dan Johnson
William Lamb
Robert Lucas
Lukas Lundin
Ken MacNeill
John McDonald
Walter Melnyk
Dr. Nikolai Pokhilenko
Stephen Prest
George Read
Mike Rylatt
Barbara Scott Smith
John Stephenson
Jeff Stibbard
Grenville Thomas
Eira Thomas
Randy Turner
Alex van Zyl
Geoff Woad
Brad Wood

David Barr Safety Award

View the Video

To those who have demonstrated leadership and innovation excellence in exploration safety.

2019 Winners: Diamonds in the Rough Emergency Rescue Organization, Inc.

Read More

Past Recipients

David Barr
Brennan Dyke (Paycore Drilling)
Graham Ennis
Janice Fingler
Geotech Drilling Services Ltd.
Doug Flynn
Michael Gunning
Imperial Metals Corporation
Boart Longyear
Gordon Maxwell
Bill Mercer
Ian Paterson
Chad Smith (Paycore Drilling)
Lise Tompson-Cyr
Harvey Tremblay

Colin Spence Award

View the Video

To those who have made a significant contribution to enhance the mineral resources within Canada (exclusive of BC and/or the Yukon) or in foreign countries through the original application of prospecting techniques or other geoscience technology.

2019 Winner:  Dr. Moira Smith

Read More

Past Recipients

David Adamson
Garrett Ainsworth
Ben Ainsworth
Ross J. Beaty
David Broughton
Terry Bursey
Charles Forster
Michael Gunning
Dr. Tom Henricksen
Sello Kekana
Alistair McCreedy
Crystal McCullough
Joe Piekenbrock
Duane Poliquin
Morgan Poliquin
Jeff Pontius and the International Tower Hill team
Mark Rebagliati
Ian Russell
Roman Shklanka
Bob Sibthorpe
Rick Van Nieuwenhuyse
Matthew Wunder

Robert R. Hedley Award

View the Video

To an AME member who has worked globally and made significant contributions or advances in the realm of social or environmental responsibility.

2019 Winners:  Chief John French, Chief Donny Van Somer, Dennis Izony, Chris Rockingham

Read More

Past Recipients

Aboriginal Mentoring & Training Association
Matt Andrews
Anne Ball
Britannia Mine Museum
Doug Brown
Robert L. Carpenter
Jim Cooney
Susan Craig
Judi L’Orsa
Patrick McAndless
Harvey McLeod
Elizabeth Miller
Monica Moretto
Brent Murphy
Teck Resources Limited
Ian Thomson
Rick Van Nieuwenhuyse

Special Tribute

Watch HWY 37’s Video
Watch Julia Lane’s Video

The AME Special Tribute will be presented from time to time to a deserving individual or group who is engaged in any phase of mineral exploration or mining in BC, and who is nominated by an AME member or a member of an associated exploration and/or mining association.

2019 Winners: Late Julia Lane and Highway 37 Electrification Coalition

Read More

The Special Tribute recognizes very significant contributions, initiating creative and innovative geoscientific and technological programs and projects to advance mineral exploration and mining concepts and practices in BC.

Past Recipients

‘Lyn Anglin
Michael Beley
Peter Bradshaw
Michael Burke
Dick Campbell
Nick Carter
Bob Cathro
Jeff Franzen
Gabrielse Hu
Ian Graham
Lew Green
Val Greenwood
Greater Vancouver Mining Women’s Association (GVMWA)
Dr. Norman Keevil
David Lefebure
El Longeran
Terry Macauley
John MacDonald
Jack McClintock
Harlan Meade
Jan Muller
Doug Oldenburg
Jack Patterson
Bill Plumb
John Reesor
Jim Roddick
Don Rotherham
Alastair Sinclair
Jack Souther
Colin Spence
John Thompson
Ian Thomson
Howard Tipper
Dick Tosdal
John Wheeler
Geoff Whiton

Gold Pan Award

View the Video

The Gold Pan Award is coordinated and presented by the AME Board of Directors to a recipient who has contributed exceptional meritorious service to the Mineral Exploration Community through the Association for Mineral Exploration BC.

2019 Winner: Ed Balon

Read More

Past Recipients

Dick Althol
John Bonus
Lindsay Bottomer
Walter B. Boucher
Peter Bradshaw
Don Bragg
Edward H. Caldwell
David Caulfield
David Comba
Sue Craig
Ross M. Deakin
Gavin A. Dirom
Dr. Victor Dolmage
Gardner S. Eldridge
Thomas Elliott
Mona Forster
Jim Fyles
Shari Gardiner
Jim Gray
Rick Higgs
Spud Huestis
Dan Jepsen
Ed Kimura
Ralph MacDonald
Rod MacRae
Donald McInnes
Tom J. McQuillan
Dan Moore,
John Murray
Don Mustard
Jack Patterson
James A. Pike
Bill Sirola
George Smith
William V. Smitheringale
William St. Dunn
Robert Stevens
Ron W. Stewart
Athol Sutherland-Brown
Dirk Tempelman-Kluit
Prof. J.M. Turnbull
Randy Turner
Prof. Harry V. Warren
Royanna Wild
George Winkler
Robin Woods
Sanford Woodside

Outreach Education Fund

The AME Outreach Education Fund is a corporate endowment dedicated to increasing the public’s appreciation and understanding of BC’s mineral exploration and development industry through the advancement of public education and community programs.

2019 Winners: Britannia Mine Museum and MineralsEd

Read More

An annual $20,000 fund will be available for distribution in the form of scholarships (excluding personal scholarships for post-secondary, geology-related education) and monetary funding with a minimum of $1,500 per award for proposed public education and training programs focused on mineral exploration. The amount of funding for each application will be based not only on the merits of the proposed project and funding requests, but also on the number of quality applications in a given year.

Eligibility: This award is open to charitable organizations in BC focused on education and outreach projects relating to mineral exploration and development.

Applicants who have been successful in previous years are welcome to submit new applications. Multiple applications for funding in a given year from one source, if they are of excellent quality and stand-alone projects, will be considered.

*Please note AME Staff, Board, and Committee Members are not eligible to apply.
The Vancouver Foundation has the right to deny funding, and all applications will be reviewed in order to meet its criteria.

If you are interested in applying for the Outreach Education Fund, please click here

Honourable Service Roll

The Honourable Service Roll was established in 2006 to recognize and honour current and former AME members for their long-serving support and significant contributions to AME’s initiatives, activities, and Committee participation.

Read More

New candidates are nominated each year, adjudicated by the AME Membership Committee, recommended to the Board of Directors, and announced at the AME AGM which takes place each January at AME’s annual conference, Mineral Exploration Roundup.

Criteria

The AME Honourable Service Roll recognizes and honours AME current and former members who have and/or are continuing to support, are currently serving and/or have served on the executive, directorship and committees, and have made and/or are continuing to make significant contributions related to AME initiatives and activities.

Qualifications for HSR Candidates

  1. All outgoing Directors, Executives and staff of AME contingent on their service contributions to the organization during their tenure in office and/or previous to their appointment or election.
  2. AME Committee members who have made significant contributions to the organization and mineral exploration / development industry. Simply being a member of a committee and attending the committee meetings or luncheons does not qualify for HSR consideration.
  3. AME member who has made a significant monetary, sponsorship, or innovative initiative/activity for AME.
  4. All recipients of the Frank Woodside Past Presidents Distinguished Service Award are automatically added to the Honourable Service Roll.

Interested in nominating? Click here to fill out the form by September 30. If you have any questions please contact Stasia Wegner, AME Manager, Member Services at [email protected] or 604.630.3930.

2019 Honourable Service Roll

Brian Abraham
Lloyd Addie
Sam Adkins
Nicole Adshead-Bell
Jim Allan
Morgen Andoff
‘Lyn Anglin
Mike Ball
Ed Balon
Michael Beley
Dan Berkshire
Arne Birkeland
Stewart Blusson
Lindsay Bottomer
Robert Boyd
Peter Bradshaw
Don Bragg
John Brock
Lena Brommeland
Robert D. Brown
Robert J. Brown
Bruce Brown
Mike Burke
Alex Burton
Brian Butterworth
Barbara Caelles
Ted Caldwell
Gerry Carlson
Bob Carmichael
Linda Caron
Nick Carter
Paul Cassidy
Mike Cathro
David Caulfield
Tara Christie
Alex Christopher
Peter Christopher
Jon Collins
Sandy Colvine
Rick Conte
Sue Craig
Bogart Cross
George Cross
Fred Daley
Linda Dandy
Vivian Danielson
Andrew Davies
Greg Dawson
Gerry Delane
Jack Denny
Fionnuala Devine
Bob Dickinson
Glen Dickson
Gavin E. Dirom
David Dunn
Jason Dunning
Rudi Durfeld
Lana Eagle
Carol Ellis
Kristy Emery
Michael Farnsworth
Janice Fingler
Ian Foreman
Mona Forster
Jeff Franzen
Geoff Freer
Hugh Gabrielse
David Gale
Shari Gardiner
Glen Garratt
Al Gerun
Brian Grant
Diane Gregory
Gary Giroux
Chris Graf
Jim Gray
Michael Gray
Perry Grunenberg
Gene Gulajec
John Hamilton
Colin Harivel
Greg Hawkins
Rick Higgs
Sheila Holmes
Sally Howson
Mary Hughes
Tracy Hurley
Tom Isaac
Dan Jepsen
Kendra Johnston
Robin Junger
Ed Kimura
Elaine Konschuh
Richard LeBourdais
Dave Lefebure
Leo Lindinger
Maureen Lipkewich
Jonathan Longe
Grant Longhurst
Grant Luck
Terry Macauley
Fran Macpherson
Jack McClintock
Donald McInnes
Bruce McKnight
David McLelland
Ron McMillan
Michael McPhie
Harlan Meade
Reesa Meltzer
William Meyer
James Moors
Lyle Morgenthaler
Jim Morin
Jim Mortensen
Bill Morton
Marilyn Mullan
Ted Muraro
John Murray
Donald Mustard
Jim Mustard
Ronald Netolitzky
John Newell
Gary Nordin
Janine North
Darren O’Brien
Christine Ogryzlo
Peter Ogryzlo
Erik Ostensoe
Ian Paterson
Robert Paterson
Jack Patterson
Robert Pease
Matthew Pickard
Darrell Podowski
Robert Quartermain
Thomas Richards
Wayne Roberts
Steve Robertson
Chris Rockingham
Caroline Rossignol
Don Rotherham
Colin Russell
Colleen Giroux Schmidt
Tom Schroeter
Walter Sellmer
Alastair Sinclair
Hans Smit
Moira Smith
Wayne Spilsbury
Sheila Stenzel
Robert Stevens
J. Paul Stevenson
Dirk Tempelman-Kluit
Edie Thome
John Thompson
Claire Thomson
Ian Thomson
Laurie Thomson
Linda Thorstad
Richard Tosdal
Harvey Tremblay
Randy Turner
Lloyd Twaites
Rick Van Nieuwenhuyse
Steve Vanry
David Watkins
Jason Weber
Brian Welchman
Scott Weston
Jeff Wilson
Paul Wojdak
Bill Wolfe
Marke Wong
Robin Woods
Victoria Yehl
Randall Yip
Robert Yorke-Hardy
Moe Young

Deceased 2005-2014
David Barr
Ted Caldwell
Michael Casselman
Bob Cathro
Peter DeLancey
Ralph Macdonald
Wendy Mathison
Cliff Rennie
Ronald Stokes

Deceased in 2015
Ab Ablett
Dean Toye

Deceased in 2017
Charlie Aird
Art Soregaroli
Robert Spencer
Ben Ainsworth
Charles Aird
Robin Dawson
Eric Denny
John Kalmet
Jim Kermeen
Bing Lovang
Donald McLeod
Rupert Seel
Art Soregaroli
Bob Spencer
George Vooro

Deceased in 2018
Jim Mackie

Frank Woodside Past Presidents and Chairs Award

The Frank Woodside Past Presidents and Chairs Awards recognizes distinguished service to the association and/or contribution to the mineral industry.

2019 Winners:  Anne J.B Thompson and Jim Oliver

Read More

Past Recipients

Brian Abraham
Jim Allen
Jerry Asp
David Barr
Arne Birkeland
Robert Boyd
Don Bragg
John Brock
Lena Brommeland
Bob Brown
Bruce Brown
Barbara Caelles
Alex Christopher
Don Coates
Fraser Crocker
George Cross
Bogart Cross
Vivian Danielson
Chuck Davis
J. Greg Dawson
Gerry Delane
Glen Dickson
Gavin E. Dirom,
Jeffrey P. Franzen
Gary Giroux
Chris Graf
Diane Gregory
Greg Hawkins
Rick Higgs
Vic Hollister
Sheila Holmes
Ed Kimura
Jurgen Lau
Maureen Lipkewich
Grant Luck
Terry Macauley
Bill Meyer
Marilyn Mullan
John Murray
John Newell
Gary Nordin
Christine Ogryzlo
Dan Pegg
Barry Price
Tom Shroeter
Alistair Sinclair
Hans Smit
Art Soregaroli
Colin Spence
Bob Spencer
Wayne Spilsbury
Sheila Stenzel
Cam Stephen
Ron Stokes
John Thompson
Linda Thorstad
Dean Toye
Randy Turner
Geoff Whiton
Sandford Woodside
Victoria Yehl
Randall Yip
Maurice (Moe) J Young